2001–02 UEFA Cup

31st season of Europe's secondary club football tournament organised by UEFA

2001–02 UEFA Cup
Rotterdam feyenoord stadion 1.jpg
De Kuip 22 in Rotterdam hosted the final.
Dates9 August 2001 – 8 May 2002
Final positions
ChampionsNetherlands Feyenoord (2nd title)
Runners-upGermany Borussia Dortmund
Tournament statistics
Matches played204
Goals scored552 (2.71 per match)
Top scorer(s)Pierre van Hooijdonk (Feyenoord)
8 goals
International football competition

The 2001–02 UEFA Cup was won by Feyenoord at their home ground in the final against Borussia Dortmund. It was the second time they won the competition.

Liverpool could not defend their title as they automatically qualified for the 2001–02 UEFA Champions League and also reached the knockout stage.

Association team allocation

A total of 145 teams from 51 UEFA associations participated in the 2001–02 UEFA Cup. Associations are allocated places according to their 2000 UEFA league coefficient.[1]

Below is the qualification scheme for the 2001–02 UEFA Cup:

Association ranking

Rank Association Coeff. Teams Notes
1 Spain Spain 59.599 3 +1(UCL)
2 Italy Italy 55.927 +1(UCL)
3 Germany Germany 44.403 +1(UCL)
4 France France 42.727 +2(UCL)
+2(IT)
5 England England 41.455 +1(IT)
6 Netherlands Netherlands 36.666 +3(UCL)
7 Russia Russia 29.275 4 +1(UCL)
8 Czech Republic Czech Republic 29.124 +1(UCL)
9 Greece Greece 28.866 2
10 Portugal Portugal 24.549
11 Turkey Turkey 23.850
12 Ukraine Ukraine 23.166 +1(UCL)
13 Norway Norway 22.100
14 Switzerland Switzerland 21.000 +1(UCL)
15 Scotland Scotland 20.500 +2(UCL)
16 Austria Austria 20.500 3 +1(UCL)
17 Belgium Belgium 19.050
18 Denmark Denmark 18.175 +1(UCL)
Rank Association Coeff. Teams Notes
19 Poland Poland 18.000 3 +1(UCL)
20 Romania Romania 17.833 +1(UCL)
21 Croatia Croatia 16.124 +1(UCL)
22 Sweden Sweden 15.533 2 +1(UCL)
23 Hungary Hungary 15.416
24 Israel Israel 13.541
25 Slovakia Slovakia 12.832 +1(UCL)
+1(FP)
26 Slovenia Slovenia 11.831
27 Cyprus Cyprus 11.498
28 Federal Republic of Yugoslavia Yugoslavia 11.415 +1(UCL)
29 Bulgaria Bulgaria 10.540 +1(UCL)
30 Georgia (country) Georgia 9.666
31 Latvia Latvia 8.332
32 Finland Finland 8.041 +1(UCL)
+1(FP)
33 Belarus Belarus 7.583 +1(FP)
34 Moldova Moldova 6.333
35 Iceland Iceland 6.332
Rank Association Coeff. Teams Notes
36 North Macedonia Macedonia 5.081 2
37 Lithuania Lithuania 4.665
38 Estonia Estonia 2.582
39 Wales Wales 2.332
40 Armenia Armenia 2.249
41 Republic of Ireland Republic of Ireland 1.665
42 Malta Malta 1.498
43 Northern Ireland Northern Ireland 1.498
44 Faroe Islands Faroe Islands 1.415
45 Luxembourg Luxembourg 1.332
46 Azerbaijan Azerbaijan 1.249
47 Liechtenstein Liechtenstein 1.000 1
48 Albania Albania 0.832 2
49 Bosnia and Herzegovina Bosnia and Herzegovina 0.500
50 Andorra Andorra 0.000 1
51 San Marino San Marino 0.000
Notes
  • (FP): Additional fair play berth (Finland, Slovakia, Belarus)
  • (UCL): Additional teams transferred from the UEFA Champions League
  • (IT): Additional teams from Intertoto Cup

Distribution

Teams entering in this round Teams advancing from previous round Teams transferred from Champions League
Qualifying round
(82 teams)
  • 31 domestic cup winners from associations 19–49
  • 33 domestic league runners-up from associations 16–49
  • 13 domestic league third-placed teams from associations 9–21
  • 3 teams from the Fair Play rankings
  • 2 domestic league champions teams from Andorra and San Marino
First round
(96 teams)
  • 18 domestic cup winners from associations 1–18
  • 2 domestic league third-placed teams from associations 7–8
  • 5 domestic league fourth-placed teams from associations 4–8
  • 8 domestic league fifth-placed teams from associations 1–8
  • 3 domestic league sixth-placed teams from associations 1–3
  • 3 winners of the Intertoto Cup
  • 41 winners from the qualifying round
  • 16 losing teams from Champions League qualifying
Second round
(48 teams)
  • 48 winners from the first round
Third round
(32 teams)
  • 24 winners from the second round
  • 8 third placed teams from the Champions League first group stage
Fourth round
(16 teams)
  • 16 winners from the third round
Play-offs
(8 teams)
  • 8 winners from the fourth round play the quarter-finals, semi-finals and final

Redistribution rules

A UEFA Cup place is vacated when a team qualify for both the Champions League and the UEFA Cup, or qualify for the UEFA Cup by more than one method. When a place is vacated, it is redistributed within the national association by the following rules:<

  • When the domestic cup winners (considered as the "highest-placed" qualifier within the national association) also qualify for the Champions League, their UEFA Cup place is vacated, and the remaining UEFA Cup qualifiers are moved up one place, with the final place (with the earliest starting round) taken by the domestic cup runners-up, provided they do not already qualify for the Champions League or the UEFA Cup. Otherwise, this place is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
  • When the domestic cup winners also qualify for the UEFA Cup through league position, their place through the league position is vacated, and the UEFA Cup qualifiers which finish lower in the league are moved up one place, with the final place taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
  • A place vacated by the League Cup winners is taken by the highest-placed league finisher which do not qualify for the UEFA Cup yet.
  • A Fair Play place is taken by the highest-ranked team in the domestic Fair Play table which do not qualify for the Champions League or UEFA Cup yet.

Teams

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • CW: Cup winners
  • CR: Cup runners-up
  • LC: League Cup winners
  • Nth: League position
  • P-W: End-of-season European competition play-off winners
  • FP: Fair play
  • IT: Intertoto Cup winners
  • CL: Relegated from the Champions League
    • GS: Third-placed teams from the group stage
    • Q3: Losers from the third qualifying round
Third round
Spain Mallorca (CL GS) France Lyon (CL GS) Netherlands PSV Eindhoven (CL GS) Russia Lokomotiv Moscow (CL GS)
Germany Borussia Dortmund (CL GS) France Lille (CL GS) Netherlands Feyenoord (CL GS) Scotland Celtic (CL GS)
First round
Spain Zaragoza (CW) England Chelsea (6th) Turkey Gençlerbirliği (CW) Austria Tirol Innsbruck (CL Q3)
Spain Valencia (5th) Netherlands Twente (CW) Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk (3rd) Denmark Copenhagen (CL Q3)
Spain Celta de Vigo (6th) Netherlands Roda (4th) Norway Odd Grenland (CW) Poland Wisła Kraków (CL Q3)
Italy Fiorentina (CW) Netherlands Utrecht (5th) Switzerland Servette (CW) Romania Steaua București (CL Q3)
Italy Internazionale (5th) Russia Torpedo Moscow (3rd) Scotland Hibernian (3rd) Croatia Hajduk Split (CL Q3)
Italy Milan (6th) Russia Anzhi Makhachkala (4th) Austria Kärnten (CW) Sweden Halmstad (CL Q3)
Germany Hertha (5th) Russia Dynamo Moscow (5th) Belgium Westerlo (CW) Slovakia Inter Bratislava (CL Q3)
Germany Freiburg (6th) Russia Chernomorets Novorossiysk (6th) Denmark Silkeborg (CW) Federal Republic of Yugoslavia Red Star Belgrade (CL Q3)
Germany Union Berlin (CR) Czech Republic Viktoria Žižkov (CW) Italy Parma (CL Q3) Bulgaria Levski Sofia (CL Q3)
France Strasbourg (CW) Czech Republic Sigma Olomouc (3rd) Netherlands Ajax (CL Q3) Finland Haka (CL Q3)
France Bordeaux (4th) Czech Republic Marila Příbram (4th) Czech Republic Slavia Prague (CL Q3) France Troyes (IC)
France Sedan (5th) Czech Republic Slovan Liberec (6th) Ukraine Shakhtar Donetsk (CL Q3) France Paris Saint-Germain (IC)
England Leeds United (4th) Greece PAOK (CW) Switzerland Grasshoppers (CL Q3) England Aston Villa (IC)
England Ipswich Town (5th) Portugal Sporting CP (3rd) Scotland Rangers (CL Q3)
Qualifying round
Greece AEK Athens (3rd) Croatia Varteks (4th) Finland HJK (CW) Malta Sliema Wanderers (2nd)
Portugal Marítimo (CR) Sweden Elfsborg (CW) Finland Jokerit (2nd) Malta Birkirkara (CR)
Turkey Gaziantepspor (3rd) Sweden Helsingborg (2nd) Belarus Belshina Bobruisk (CW) Northern Ireland Glentoran (CW)
Ukraine CSKA Kyiv (CR) Hungary Debrecen (CW) Belarus BATE Borisov (2nd) Northern Ireland Glenavon (2nd)
Norway Viking (3rd) Hungary Dunaferr (2nd) Moldova Zimbru Chişinău (2nd) Faroe Islands GÍ Gøta (CW)
Switzerland St. Gallen (3rd) Israel Maccabi Tel Aviv (CW) Moldova Nistru Otaci (CR) Faroe Islands HB Tórshavn (2nd)
Scotland Kilmarnock (4th) Israel Hapoel Tel Aviv (2nd) Iceland ÍA Akranes (CW) Luxembourg Etzella Ettelbruck (CW)
Austria Rapid Wien (2nd) Slovakia Slovan Bratislava (2nd) Iceland Fylkir (2nd) Luxembourg Grevenmacher (2nd)
Austria Grazer AK (3rd) Slovakia Ružomberok (3rd) North Macedonia Pelister (CW) Azerbaijan Shafa Baku (CW)
Belgium Club Brugge (2nd) Slovenia Gorica (CW) North Macedonia Vardar (2nd) Azerbaijan Neftchi Baku (2nd)
Belgium Standard Liège (3rd) Slovenia Olimpija Ljubljana (2nd) Lithuania Atlantas (CW) Liechtenstein Vaduz (CW)
Denmark Brøndby (2nd) Cyprus Apollon Limassol (CW) Lithuania Žalgiris Vilnius (2nd) Albania Tirana (CW)
Denmark Midtjylland (4th) Cyprus Olympiakos Nicosia (2nd) Estonia Narva Trans (CW) Albania Dinamo Tirana (3rd)
Poland Polonia Warsaw (CW) Federal Republic of Yugoslavia Partizan (CW) Estonia Flora Tallinn (2nd) Bosnia and Herzegovina Brotnjo (2nd)
Poland Pogoń Szczecin (2nd) Federal Republic of Yugoslavia Obilić (3rd) Wales Cwmbrân Town (2nd) Bosnia and Herzegovina Sarajevo (3rd)
Poland Legia Warsaw (3rd) Bulgaria Lovech (CW) Wales Total Network Solutions (CR) Andorra FC Santa Coloma (1st)
Romania Dinamo București (CW) Bulgaria CSKA Sofia (2nd) Armenia Mika (CW) San Marino Cosmos (1st)
Romania Brașov (3rd) Georgia (country) Locomotive Tbilisi (2nd) Armenia Ararat Yerevan (2nd) Slovakia Matador Púchov (FP)
Romania Rapid București (4th) Georgia (country) Dinamo Tbilisi (3rd) Republic of Ireland Shelbourne (2nd) Finland MYPA (FP)
Croatia Dinamo Zagreb (CW) Latvia Ventspils (2nd) Republic of Ireland Longford Town (CR) Belarus Shakhtyor Soligorsk (FP)
Croatia Osijek (3rd) Latvia Dinaburg (CR)

Qualifying round

All times are CEST (UTC+2).

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Cosmos San Marino 0–3 Austria Rapid Wien 0–1 0–2
Pelister North Macedonia 3–4 Switzerland St. Gallen 0–2 3–2
Dinamo București Romania 4–1 Albania Dinamo Tirana 1–0 3–1
Olimpija Ljubljana Slovenia 7–0 Azerbaijan Shafa Baku 4–0 3–0
Midtjylland Denmark 5–1 Northern Ireland Glentoran 1–1 4–0
Narva Trans Estonia 3–5 Sweden Elfsborg 3–0[2] 0–5
Club Brugge Belgium 10–1 Iceland ÍA Akraness 4–0 6–1
Obilić Federal Republic of Yugoslavia 5–1 Faroe Islands GÍ Gøta 4–0 1–1
Brașov Romania 7–1 Armenia Mika 5–1 2–0
Viking Norway 2–1 Bosnia and Herzegovina Brotnjo 1–0 1–1
CSKA Kyiv Ukraine 4–0 Finland Jokerit 2–0 2–0
Vardar North Macedonia 1–6 Belgium Standard Liège 0–3 1–3
HJK Finland 3–1 Latvia Ventspils 2–1 1–0
Cwmbran Town Wales 0–5 Slovakia Slovan Bratislava 0–4 0–1
Marítimo Portugal 2–0 Bosnia and Herzegovina FK Sarajevo 1–0 1–0
Fylkir Iceland 3–2 Poland Pogoń Szczecin 2–1 1–1
Dinamo Zagreb Croatia 2–0 Estonia Flora Tallinn 1–0 1–0
Glenavon Northern Ireland 0–2 Scotland Kilmarnock 0–1 0–1
Tirana Albania 4–5 Cyprus Apollon Limassol 3–2 1–3
Ararat Yerevan Armenia 0–5 Israel Hapoel Tel Aviv 0–2 0–3
Etzella Ettelbruck Luxembourg 1–6 Poland Legia Warszawa 0–4 1–2
Zimbru Chișinău Moldova 1–4 Turkey Gaziantepspor 0–0 1–4
Dinaburg Latvia 2–2 (a) Croatia Osijek 2–1 0–1
Neftchi Baku Azerbaijan 0–1 Slovenia Gorica 0–0 0–1
HB Faroe Islands 2–6 Austria Grazer AK 2–2 0–4
Atlantas Lithuania 0–12 Romania Rapid București 0–4 0–8
Matador Púchov Slovakia 4–2 Malta Sliema Wanderers 3–0 1–2
Longford Town Republic of Ireland 1–3 Bulgaria Litex Lovech 1–1 0–2
Brøndby Denmark 5–0 Republic of Ireland Shelbourne 2–0 3–0
FC Santa Coloma Andorra 1–8 Federal Republic of Yugoslavia Partizan 0–1 1–7
Maccabi Tel Aviv Israel 7–0 Lithuania Žalgiris Vilnius 6–0 1–0
Shakhtyor Soligorsk Belarus 2–5 Bulgaria CSKA Sofia 1–2 1–3
MyPa Finland 2–5 Sweden Helsingborg 1–3 1–2
Dinamo Tbilisi Georgia (country) 2–5 Belarus BATE Borisov 2–1 0–4
Debrecen Hungary 3–1 Moldova Nistru Otaci 3–0 0–1
Polonia Warsaw Poland 6–0 Wales Total Network Solutions 4–0 2–0
Birkirkara Malta 1–1 (a) Georgia (country) Locomotive Tbilisi 0–0 1–1
AEK Athens Greece 8–0 Luxembourg Grevenmacher 6–0 2–0
MFK Ružomberok Slovakia 3–1 Belarus Belshina Bobruisk 3–1 0–0
Olympiakos Nicosia Cyprus 6–4 Hungary Dunaferr 2–2 4–2
Vaduz Liechtenstein 4–9 Croatia Varteks 3–3 1–6

First leg

Neftchi Baku Azerbaijan0–0Slovenia Gorica
Report
Referee: Zoltan Szarka (Hungary)

Púchov Slovakia3–0Malta Sliema Wanderers
Breška 10'
Perniš 66' (pen.)
Belák 72'
Report
Mestský štadión, Púchov
Referee: Sead Kulovic (Bosnia and Herzegovina)

Ružomberok Slovakia3–1Belarus Belshina Bobruisk
Fabuľa 22', 83' (pen.)
Oravec 42'
Report Sednev 58' (pen.)
Attendance: 2,765
Referee: Bruno Coue (France)

Dinamo București Romania1–0Albania Dinamo Tirana
Niculescu 34' (pen.) Report
Referee: Nikolaos Agelakis (Greece)

Narva Trans Estonia3–0[2]Sweden Elfsborg
Gruznov 40' Report Lundström 33'
Andreasson 36' (pen.), 61'
Referee: Ladislav Gadosi (Slovakia)

Brașov Romania5–1Armenia Mika
Buga 21'
Șandor 23', 27'
Isăilă 47'
Badea 61'
Report Nazaryan 57'

CSKA Kyiv Ukraine2–0Finland Jokerit
Kostyshyn 23'
Maltsev 49'
Report
Attendance: 4,000
Referee: Ali Aydın (Turkey)

Ararat Armenia0–2Israel Hapoel Tel Aviv
Report Tuama 38'
Osterc 43'

Dinaburg Latvia2–1Croatia Osijek
Dorosh 60'
Pučinskis 80'
Report Vuka 53'
Daugava Stadium, Daugavpils
Referee: Gylfi Thor Orrason (Iceland)

Atlantas Lithuania0–4Romania Rapid București
Report Schumacher 18'
Pancu 46'
Niță 66'
Șumudică 90'
Referee: Dimitar Dimitrov (Bulgaria)

Dinamo Tbilisi Georgia (country)2–1Belarus BATE Borisov
Daraselia 22' (pen.)
Mikuchadze 86'
Report Hancharyk 88'

Polonia Warsaw Poland4–0Wales Total Network Solutions
Tarachulski 70', 78'
Moskal 90+2', 90+3'
Report
Referee: Marco Tura (San Marino)

Pelister North Macedonia0–2Switzerland St. Gallen
Report Guido 4'
Dal Santo 89'
Referee: Johan Verbist (Belgium)

Obilić Federal Republic of Yugoslavia4–0Faroe Islands GÍ Gøta
Simonović 22'
Zorić 45+2'
Mladenović 48'
Filipović 65'
Report

HJK Finland2–1Latvia Ventspils
Kallio 37'
Jensen 75'
Report Rimkus 62' (pen.)

Tirana Albania3–2Cyprus Apollon Limassol
Fortuzi 58', 83'
Kenesei 75'
Report Zubarev 3', 48'

Shakhtyor Soligorsk Belarus1–2Bulgaria CSKA Sofia
Podrez 81' Report Manchev 65'
Giglio 79'
Dinamo Stadium, Minsk
Attendance: 1,650
Referee: Egill Már Markusson (Iceland)

Midtjylland Denmark1–1Northern Ireland Glentoran
Pimpong 16' Report Glendinning 84'
Referee: Marian Dorobanţu (Romania)

Viking Norway1–0Bosnia and Herzegovina Brotnjo
Fuglestad 82' (pen.) Report

Etzella Ettelbruck Luxembourg0–4Poland Legia Warsaw
Report Magiera 12'
Kucharski 15'
Wroblewski 26'
Mierzejewski 72'
Referee: Lassin Isaksen (Faroe Islands)

Maccabi Tel Aviv Israel6–0Lithuania Žalgiris
Ben-Dayan 7'
Dego 21', 45', 77'
Banin 51'
Biton 80'
Report
Referee: Bülent Uzun (Turkey)

MYPA Finland1–3Sweden Helsingborg
Lindberg 50' Report Eklund 26'
Prica 47'
Lindström 86'
Referee: Manfred Schüttengruber (Austria)

Olympiakos Nicosia Cyprus2–2Hungary Dunaújváros
Themistokleous 49'
Kožlej 78'
Report Sowunmi 15'
Tököli 50'
Referee: Drago Kos (Slovenia)

Zimbru Chișinău Moldova0–0Turkey Gaziantepspor
Report
Referee: José Joâo Mendes Pratas (Portugal)

HB Faroe Islands2–2Austria Grazer AK
Mortansson 50', 58' Report Akwuegbu 60', 90'
Referee: Romans Lajuks (Latvia)

Birkirkara Malta0–0Georgia (country) Locomotive Tbilisi
Report
Referee: Stephen Weatherall (Northern Ireland)

Vaduz Liechtenstein3–3Croatia Varteks
Niederhäuser 41'
Merenda 53', 75'
Report Bjelanović 49', 85', 86'

Glenavon Northern Ireland0–1Scotland Kilmarnock
Report Innes 90+3'
Referee: Jari Maisonlahti (Finland)

Vardar North Macedonia0–3Belgium Standard Liège
Report Meyssen 30'
Blay 50'
Walem 69'
Referee: Jozef Kacenga (Slovakia)

Cwmbrân Town Wales0–4Slovakia Slovan Bratislava
Report Mojić 40'
Obžera 45'
Vittek 83'
Sobona 87'

Olimpija Ljubljana Slovenia4–0Azerbaijan Shafa Baku
Komac 28'
Tiganj 58', 59'
Calleja 74'
Report
Referee: Anthony Zammit (Malta)

Club Brugge Belgium4–0Iceland ÍA Akraness
Lange 62', 85'
Lembi 77'
Mendoza 88' (pen.)
Report
Referee: Karen Nalbandyan (Armenia)

Dinamo Zagreb Croatia1–0Estonia Flora
Gondzic 53' Report
Referee: Alan Freeland (Scotland)

Debreceni Hungary3–0Moldova Nistru Otaci
Bajzát 25'
Ulveczki 35'
Tiber 82'
Report
Referee: Georgios Borovilos (Greece)

Cosmos San Marino0–1Austria Rapid Wien
Report Wallner 10'
Stadio Olimpico, Serravalle
Referee: Kostadin Kostadinov (Bulgaria)

Longford Town Republic of Ireland1–1Bulgaria Litex Lovech
Petev 14' (o.g.) Report Lavine 84' (o.g.)
Referee: Bujar Pregja (Albania)

Brøndby Denmark2–0Republic of Ireland Shelbourne
Jonson 16'
Bagger 80'
Report

Santa Coloma Andorra0–1Federal Republic of Yugoslavia Partizan
Report Čakar 7'

AEK Athens Greece6–0Luxembourg Grevenmacher
Tsiartas 39'
Zagorakis 42'
Lakis 54'
Nikolaidis 66', 90'
Konstantinidis 70'
Report
Attendance: 6,082
Referee: Ghenadie Orlic (Moldova)

Fylkir Iceland2–1Poland Pogoń Szczecin
McFarlane 8'
Stígsson 41'
Report Dźwigała 71' (pen.)
Referee: Michael Thomas Ross (Northern Ireland)

Marítimo Portugal1–0Bosnia and Herzegovina FK Sarajevo
Dinda 5' Report
Referee: Stéphane Moulin (France)

Second leg

Jokerit Finland0–2Ukraine CSKA Kyiv
Report Zakarlyuka 57'
Kosyrin 82'
Attendance: 1,237
Referee: Dejan Stanišić (FR Yugoslavia)

CSKA Kyiv won 4–0 on aggregate.


FK Sarajevo Bosnia and Herzegovina0–1Portugal Marítimo
Report Fernandes 90'

Marítimo won 2–0 on aggregate.


Grazer AK Austria4–0Faroe Islands HB
Report
Attendance: 6,245[3]
Referee: Gevorg Hovhannisyan (Armenia)

Grazer AK won 6–2 on aggregate.


Dinamo Tirana Albania1–3Romania Dinamo București
Report
Attendance: 3,000
Referee: Zsolt Szabó (Hungary)

Dinamo București won 4–1 on aggregate.


Mika Armenia0–2Romania Brașov
Report
  • Șandor 38'
  • Buga 89'
Attendance: 500
Referee: Kjell Alseth (Norway)

Brașov won 7–1 on aggregate.


Rapid București Romania8–0Lithuania Atlantas
Report
Attendance: 5,000

Rapid București won 12–0 on aggregate.


First round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Inter Bratislava Slovakia 1–3 Bulgaria Litex Lovech 1–0 0–3
Internazionale Italy 6–0 Romania Brașov 3–0 3–0
Servette Switzerland 2–1 Czech Republic Slavia Prague 1–0 1–1
Roda JC Netherlands 6–1 Iceland Fylkir 3–0 3–1
CSKA Kyiv Ukraine 3–2 Federal Republic of Yugoslavia Red Star Belgrade 3–2 0–0
Gençlerbirliği Turkey 1–2 Sweden Halmstad 1–1 0–1
AEK Athens Greece 4–3 Scotland Hibernian 2–0 2–3 (a.e.t.)
Olimpija Ljubljana Slovenia 2–4 Denmark Brøndby 2–4 0–0
Utrecht Netherlands 6–3 Austria Grazer AK 3–0 3–3
Slovan Liberec Czech Republic 2–1 Slovakia Slovan Bratislava 2–0 0–1
Copenhagen Denmark 4–2 Federal Republic of Yugoslavia Obilić 2–0 2–2
CSKA Sofia Bulgaria 4–2 Ukraine Shakhtar Donetsk 3–0 1–2
Standard Liège Belgium 4–2 France Strasbourg 2–0 2–2
BATE Borisov Belarus 0–6 Italy Milan 0–2 0–4
Chernomorets Novorossiysk Russia 0–6 Spain Valencia 0–1 0–5
Aston Villa England 3–3 (a) Croatia Varteks 2–3 1–0
Parma Italy 3–0 Finland HJK 1–0 2–0
Gorica Slovenia 1–3 Croatia Osijek 1–2 0–1
Ipswich Town England 3–2 Russia Torpedo Moscow 1–1 2–1
Kilmarnock Scotland 1–3 Norway Viking 1–1 0–2
Ajax Netherlands 5–0 Cyprus Apollon Limassol 2–0 3–0
Real Zaragoza Spain 5–1 Denmark Silkeborg 3–0 2–1
Dinamo București Romania 2–6 Switzerland Grasshopper 1–3 1–3
Marila Příbram Czech Republic 5–3 France Sedan 4–0 1–3
Troyes France 6–2 Slovakia MFK Ružomberok 6–1 0–1
Legia Warszawa Poland 10–2 Sweden Elfsborg 4–1 6–1
Westerlo Belgium 0–3 Germany Hertha Berlin 0–2 0–1
Chelsea England 5–0 Bulgaria Levski Sofia 3–0 2–0
Kärnten Austria 0–4 Greece PAOK 0–0 0–4
Dynamo Moscow Russia 1–0 Malta Birkirkara 1–0 0–0
Dnipro Dnipropetrovsk Ukraine 1–2 Italy Fiorentina 0–0 1–2
St. Gallen Switzerland 3–2 Romania Steaua București 2–1 1–1
Bordeaux France 6–4 Hungary Debrecen 5–1 1–3
Hapoel Tel Aviv Israel 2–1 Turkey Gaziantepspor 1–0 1–1
Haka Finland 1–4 Germany Union Berlin 1–1 0–3
Partizan Federal Republic of Yugoslavia 2–5 Austria Rapid Wien 1–0 1–5
Celta de Vigo Spain 7–4 Czech Republic Sigma Olomouc 4–0 3–4
Midtjylland Denmark 2–6 Portugal Sporting CP 0–3 2–3
Anzhi Makhachkala Russia 0–1 Scotland Rangers 0–1 1
Hajduk Split Croatia 2–3 Poland Wisła Kraków 2–2 0–1
Paris Saint-Germain France 3–0 Romania Rapid București 0–0 3–02
Marítimo Portugal 1–3 England Leeds United 1–0 0–3
Olympiakos Nicosia Cyprus 3–9 Belgium Club Brugge 2–2 1–7
Odd Grenland Norway 3–3 (a) Sweden Helsingborg 2–2 1–1
Viktoria Žižkov Czech Republic 0–1 Austria Tirol Innsbruck 0–0 0–1
Dinamo Zagreb Croatia 3–3 (a) Israel Maccabi Tel Aviv 2–2 1–1
Polonia Warszawa Poland 1–4 Netherlands Twente 1–2 0–2
Matador Púchov Slovakia 1–2 Germany Freiburg 0–0 1–2

1 Only one leg was played, in a neutral venue in Warsaw, Poland, due to security concerns in Russia.

2 PSG won 3–0 because there was a blackout in Bucharest at that time and the match was stopped immediately in favour of the visitors.

First leg

Viktoria Žižkov Czech Republic0–0Austria Tirol Innsbruck
Report

Gorica Slovenia1–2Croatia Osijek
Težački 57' Report Turković 54'
Beširević 75'

Matador Púchov Slovakia0–0Germany Freiburg
Report


Chernomorets Novorossiysk Russia0–1Spain Valencia
Report Mista 55'
Central Stadium, Novorossiysk

Odd Grenland Norway2–2Sweden Helsingborg
Fevang 9'
van Ankeren 32'
Hanson 23'
Santos 56'
Attendance: 3,012
Referee: Sten Kaldma (Estonia)

Midtjylland Denmark0–3Portugal Sporting CP
Report Babb 50'
Beto 63'
Jardel 90'
Attendance: 5,150

CSKA Kyiv Ukraine3–2Federal Republic of Yugoslavia Red Star Belgrade
Tkachenko 45'
Kostyshyn 49'
Zakarlyuka 66'
Report Pjanović 35'
Ačimovič 68' (pen.)

Internazionale Italy3–0Romania Brașov
Dalmat 23'
Kallon 31'
Di Biagio 41'
Report

Chelsea England3–0Bulgaria Levski Sofia
Guðjohnsen 45', 74'
Lampard 90'
Report
Stamford Bridge, London
Attendance: 20,812
Referee: Helmut Fleischer (Germany)

BATE Borisov Belarus0–2Italy Milan
Shevchenko 64'
Moreno 88'
Dinamo Stadium, Minsk
Attendance: 10,000
Referee: Steve Dunn (England)

Parma Italy1–0Finland HJK
Milošević 21' (pen.)

Hajduk Split Croatia2–2Poland Wisła Kraków
Deranja 22'
Srna 87'
Report Żurawski 51'
Moskalewicz 90+'

Standard Liège Belgium2–0France Strasbourg
Moreira 40', 83'

AEK Athens Greece2–0Scotland Hibernian
Tsiartas 54' (pen.)
Nikolaidis 66'
Report
Attendance: 15,525
Referee: Attila Hanacsek (Hungary)

Aston Villa England2–3Croatia Varteks
Ángel 53', 68' Report Bjelanović 43', 85'
Karić 63'

Dnipro Dnipropetrovsk Ukraine0–0Italy Fiorentina
Report
Attendance: 22,000
Referee: Philippe Leuba (Switzerland)

CSKA Sofia Bulgaria3–0Ukraine Shakhtar Donetsk
Manchev 24', 80'
Penev 40'
Report
Attendance: 13,000
Referee: Ruud Bossen (Netherlands)

Partizan Federal Republic of Yugoslavia1–0Austria Rapid Wien
Bajić 90' Report


Kilmarnock Scotland1–1Norway Viking
Dargo 73' Sanne 45'
Attendance: 6,322
Referee: Ivan Dobrinov (Bulgaria)

Dinamo Zagreb Croatia2–2Israel Maccabi Tel Aviv
Agić 55'
Sedloski 73'
Report Goldberg 33'
Dego 41'

Marítimo Portugal1–0England Leeds United
Fernandes 34' Report
Attendance: 10,500

Dinamo București Romania1–3Switzerland Grasshopper
Adrian Mihalcea 85', pen.' Stéphane Chapuisat 28'
Benjamin 81'
Richard Núñez 87'
Attendance: 9000
Referee: Dani Koren

FC St. Gallen Switzerland2–1Romania Steaua București
Jefferson Batista 33'
Teboho Mokoena 53'
Adrian Neaga 37'
Attendance: 4000
Referee: Gylfi Orrason

Second leg

Tirol Innsbruck Austria1–0Czech Republic Viktoria Žižkov
Glieder 49' Report
Tivoli, Innsbruck
Referee: Vasyl Melnychuk (Ukraine)

Wacker Innsbruck won 1–0 on aggregate.


Rapid București Romania0–1 (a.e.t.)France Paris Saint-Germain
Report Aloísio 93'
Stadionul Giulești-Valentin Stănescu, Bucharest

Paris Saint-Germain were awarded a 3–0 victory for the second leg as Rapid București walked out, therefore winning 3–0 on aggregate


Maccabi Tel Aviv Israel1–1Croatia Dinamo Zagreb
Nimni 41' (pen.) Report Agić 32'

3–3 on aggregate. Maccabi Tel Aviv won on away goals.


Osijek Croatia1–0Slovenia Gorica
Vuka 64' Report

Osijek won 3–1 on aggregate.


Freiburg Germany2–1Slovakia Matador Púchov
Coulibaly 20'
Tanko 89'
Report Perniš 51'

Freiburg won 2–1 on aggregate.


Valencia won 6–0 on aggregate.


Helsingborg Sweden1–1Norway Odd Grenland
Santos 3' Fevang 54'
Olympia, Helsingborg
Attendance: 4,034
Referee: Sergiy Shebek (Ukraine)

3–3 on aggregate. Helsingborg won on away goals.


Sporting CP Portugal3–2Denmark Midtjylland
Jardel 4', 45'
Skriver 85' (o.g.)
Report Lindkvist 54'
Skoubo 56'
Estádio José Alvalade, Lisbon
Attendance: 16,000

Sporting CP won 6–2 on aggregate.


Red Star Belgrade Federal Republic of Yugoslavia0–0Ukraine CSKA Kyiv
Report
Attendance: 15,000
Referee: Leif Sundell (Sweden)

CSKA Kyiv won 3–2 on aggregate.


Brașov Romania0–3Italy Internazionale
Ventola 14', 79'
Guly 36'
Stadionul Tineretului, Brașov

Internazionale won 6–0 on aggregate.


Levski Sofia Bulgaria0–2England Chelsea
Report Terry 33'
Guðjohnsen 45'

Chelsea won 5–0 on aggregate.


Milan Italy4–0Belarus BATE Borisov
Rui Costa 21'
Moreno 45'
Sarr 56'
Inzaghi 74' (pen.)
Attendance: 12,000
Referee: Franz-Xaver Wack (Germany)

Milan won 6–0 on aggregate.


HJK Finland0–2Italy Parma
Marchionni 79'
Bonazzoli 90'

Parma won 3–0 on aggregate.


Wisła Kraków Poland1–0Croatia Hajduk Split
Frankowski 22' Report

Wisła Kraków won 3–2 on aggregate.


Strasbourg France2–2Belgium Standard Liège
Ljuboja 5', 37' Goosens 57'
Vandooren 60'

Standard Liège won 4–2 on aggregate.


Hibernian Scotland3–2 (a.e.t.)Greece AEK Athens
Luna 52', 82'
Zitelli 114'
Tsiartas 92', 105'
Attendance: 16,647
Referee: Jacek Granat (Poland)

AEK Athens won 4–3 on aggregate.


Varteks Croatia0–1England Aston Villa
Report Hadji 90+2'

3–3 on aggregate. Varteks won on away goals.


Fiorentina Italy2–1Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk
Adani 75'
Chiesa 76'
Report Slabyshev 88'

Fiorentina won 2–1 on aggregate.


Shakhtar Donetsk Ukraine2–1Bulgaria CSKA Sofia
Zubov 30'
Vorobey 52'
Report Deyanov 90'
Shakhtar Stadium, Donetsk
Attendance: 32,000
Referee: Andreas Schluchter (Switzerland)

CSKA Sofia won 4–2 on aggregate


Anzhi Makhachkala Russia0–1Scotland Rangers
Report Konterman 84'
Referee: Edgar Steinborn (Germany)

Rangers won 1–0 on aggregate after only one game was played.


Rapid Wien Austria5–1Federal Republic of Yugoslavia Partizan
Wallner 11', 60'
Taument 33'
Wagner 65', 71'
Report Wagner 57' (o.g.)

Rapid Wien won 5–2 on aggregate.


Torpedo Moscow Russia1–2England Ipswich Town
Vyazmikin 66' Finidi 47'
Stewart 54' (pen.)

Ipswich Town won 3–2 on aggregate.


Viking Norway2–0Scotland Kilmarnock
Sanne 1'
Nevland 18'
Attendance: 4,335
Referee: Eric Romain (Belgium)

Viking won 3–1 on aggregate.


Leeds United England3–0Portugal Marítimo
Keane 20'
Kewell 36'
Bakke 61'
Report
Referee: 38,125

Leeds United won 3–1 on aggregate.


Grasshopper Switzerland3–1Romania Dinamo București
Mate Baturina 18'
Stéphane Chapuisat 21'
Gerardo Morales 87'
Adrian Mihalcea 52', pen.'
Attendance: 3100
Referee: Miroslav Liba

Grasshopper Club Zürich won 6–2 on aggregate.


Steaua București Romania1–1Switzerland FC St. Gallen
Răducanu 12' Guido 59'
Stadionul Steaua, București
Attendance: 12000

St. Gallen won 3–2 on aggregate.


Second round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Roda JC Netherlands 5–3 Israel Maccabi Tel Aviv 4–1 1–2
Legia Warsaw Poland 2–7 Spain Valencia 1–1 1–6
Freiburg Germany 4–2 Switzerland St. Gallen 0–1 4–1
Bordeaux France 4–0 Belgium Standard Liège 2–0 2–0
Fiorentina Italy 4–2 Austria Tirol Innsbruck 2–0 2–2
Ipswich Town England 3–1 Sweden Helsingborg 0–0 3–1
Paris Saint-Germain France 6–2 Austria Rapid Wien 4–0 2–2
Union Berlin Germany 0–2 Bulgaria Litex Lovech 0–2 0–0
Copenhagen Denmark 1–0 Netherlands Ajax 0–0 1–0
Internazionale Italy 2–1 Poland Wisła Kraków 2–0 0–1
PAOK Greece 8–3 Czech Republic Marila Příbram 6–1 2–2
Rangers Scotland 7–2 Russia Dynamo Moscow 3–1 4–1
Halmstad Sweden 1–7 Portugal Sporting CP 0–1 1–6
Zaragoza Spain 0–1 Switzerland Servette 0–0 0–1
Leeds United England 6–5 France Troyes 4–2 2–3
CSKA Kyiv Ukraine 0–7 Belgium Club Brugge 0–2 0–5
Utrecht Netherlands 1–3 Italy Parma 1–3 0–0
Osijek Croatia 3–5 Greece AEK Athens 1–2 2–3
Viking Norway 0–3 Germany Hertha BSC 0–1 0–2
Grasshopper Switzerland 6–4 Netherlands Twente 4–1 2–3
Varteks Croatia 3–6 Denmark Brøndby 3–1 0–5
Hapoel Tel Aviv Israel 3–1 England Chelsea 2–0 1–1
Celta Vigo Spain 3–4 Czech Republic Slovan Liberec 3–1 0–3
Milan Italy 3–0 Bulgaria CSKA Sofia 2–0 1–0

First leg

Roda JC Netherlands4–1Israel Maccabi Tel Aviv
Soetaers 4', 35'
Berglund 54'
Sonkaya 82'
Report Horváth 78'

Legia Warsaw Poland1–1Spain Valencia
Karwan 11' Report A. Ilie 60' (pen.)
Referee: Bernhard Brugger (Austria)

Freiburg Germany0–1Switzerland St. Gallen
Report Mokoena 90'

Bordeaux France2–0Belgium Standard Liège
Pauleta 6' (pen.)
Christian 33'
Report


Ipswich Town England0–0Sweden Helsingborg
Report
Referee: Wolfgang Sowa (Austria)

Paris Saint-Germain France4–0Austria Rapid Wien
Ronaldinho 16', 58'
Mendy 28'
Anelka 54'
Report
Referee: Fiorenzo Treossi (Italy)

Union Berlin Germany0–2Bulgaria Litex Lovech
Report Bornosuzov 50'
Petrov 92'
Olympiastadion, Berlin
Referee: Leif Sundell (Sweden)

Copenhagen Denmark0–0Netherlands Ajax
Report

Internazionale Italy2–0Poland Wisła Kraków
Kallon 61', 65' Report

PAOK Greece6–1Czech Republic Marila Příbram
Yiasoumi 22', 27'
Okkas 37', 87'
Konstantinidis 50'
Luciano 75'
Report Siegl 56'
Referee: Victor Esquinas Torres (Spain)

Rangers Scotland3–1Russia Dynamo Moscow
Amoruso 9'
Ball 61'
de Boer 79'
Report Gusev 89'

Halmstad Sweden0–1Portugal Sporting CP
Report Niculae 53'
Referee: Pascal Garibian (France)

Zaragoza Spain0–0Switzerland Servette
Report
Referee: Lutz Michael Fröhlich (Germany)

Leeds United England4–2France Troyes
Viduka 5', 43'
Bowyer 22', 46'
Report Loko 30', 80'
Referee: Fernando Carmona Méndez (Spain)

CSKA Kyiv Ukraine0–2Belgium Club Brugge
Report Verheyen 33', 47'
Attendance: 3,500
Referee: Mikko Vuorela (Finland)

Utrecht Netherlands1–3Italy Parma
Jochemsen 76' Report Di Vaio 22', 69'
Bonazzoli 55'
Referee: Sorin Carpodean (Romania)

Osijek Croatia1–2Greece AEK Athens
Mijatović 71' Report Zagorakis 6'
Nikolaidis 70'
Referee: Eric Romain (Belgium)

Viking Norway0–1Germany Hertha BSC
Report Preetz 5'
Referee: Miroslav Liba (Czech Republic)

Grasshopper Switzerland4–1Netherlands Twente
Núñez 29', 34', 90'
Petrić 57'
Report Polak 69'
Referee: Georgios Kasnaferis (Greece)

Varteks Croatia3–1Denmark Brøndby
Bjelanović 64'
Mumlek 77'
Karić 83' (pen.)
Report Niżnik 80'
Referee: Dani Koren (Israel)

Hapoel Tel Aviv Israel2–0England Chelsea
Gershon 87' (pen.)
Cleşcenco 94'
Report
Referee: Dick van Egmond (Netherlands)

Celta Vigo Spain3–1Czech Republic Slovan Liberec
Mostovoi 35', 76', 90' Report Cáceres 65' (o.g.)
Referee: Edo Trivković (Croatia)

Milan Italy2–0Bulgaria CSKA Sofia
Rui Costa 20'
Shevchenko 51'
Report

Second leg

Maccabi Tel Aviv Israel2–1Netherlands Roda JC
Biton 37', 57' Report Lawal 11'
Referee: Tomasz Mikulski (Poland)

Roda JC won 5–3 on aggregate.


Valencia Spain6–1Poland Legia Warsaw
Albelda 13'
A. Ilie 16'
Đukić 32'
Aimar 39' (pen.)
Sánchez 70'
Angulo 78'
Report Svitlica 76'

Valencia won 7–2 on aggregate.


St. Gallen Switzerland1–4Germany Freiburg
Zellweger 8' Report Tskitishvili 11'
Sellimi 37'
But 73'
Kehl 82'

Freiburg won 4–2 on aggregate.


Standard Liège Belgium0–2France Bordeaux
Report Dugarry 57'
Pauleta 84'
Referee: Erol Ersoy (Turkey)

Bordeaux won 4–0 on aggregate.


Tirol Innsbruck Austria2–2Italy Fiorentina
Gilewicz 25', 75' Report Nuno Gomes 26'
Morfeo 41'
Referee: Georgios Douros (Greece)

Fiorentina won 4–2 on aggregate.


Helsingborg Sweden1–3England Ipswich Town
Eklund 7' Report Hreiðarsson 69'
Stewart 81', 88'

Ipswich Town won 3–1 on aggregate.


Rapid Wien Austria2–2France Paris Saint-Germain
Wagner 10', 16' Report Potillon 52'
Hugo Leal 91'

Paris Saint-Germain won 6–2 on aggregate.


Litex Lovech Bulgaria0–0Germany Union Berlin
Report

Litex Lovech won 2–0 on aggregate.


Ajax Netherlands0–1Denmark Copenhagen
Report Jensen 82'
Referee: Jacek Granat (Poland)

Copenhagen won 1–0 on aggregate.


Wisła Kraków Poland1–0Italy Internazionale
Żurawski 4' Report
Referee: Paulo Paraty (Portugal)

Internazionale won 2–1 on aggregate.


Marila Příbram Czech Republic2–2Greece PAOK
Čížek 36'
Kučera 61'
Report Luciano 15'
Yiasoumi 61'

PAOK won 8–3 on aggregate.


Dynamo Moscow Russia1–4Scotland Rangers
Gusev 27' Report de Boer 8'
Ferguson 16'
Flo 42'
Løvenkrands 78'
Dinamo Stadium, Moscow
Referee: Pasquale Rodomonti (Italy)

Rangers won 7–2 on aggregate.


Sporting CP Portugal6–1Sweden Halmstad
Jardel 30' (pen.), 76', 90'
João Pinto 39'
Niculae 61'
Paulo Bento 71'
Report Nordstrand 41'
José Alvalade, Lisbon
Referee: Philippe Leuba (Switzerland)

Sporting CP won 7–2 on aggregate.


Servette Switzerland1–0Spain Real Zaragoza
Oruma 87' Report
Referee: Orhan Erdemir (Turkey)

Servette won 1–0 on aggregate.


Troyes France3–2England Leeds United
Amzine 8'
Hamed 38'
Rothen 58'
Report Viduka 15'
Keane 78'

Leeds United won 6–5 on aggregate.


Club Brugge Belgium5–0Ukraine CSKA Kyiv
Martens 4', 73', 90'
Verheyen 7'
Mendoza 42'
Report
Attendance: 7,788
Referee: Paulo Costa (Portugal)

Club Brugge won 7–0 on aggregate.


Parma Italy0–0Netherlands Utrecht
Report
Referee: Helmut Fleischer (Germany)

Parma won 3–1 on aggregate.


AEK Athens Greece3–2Croatia Osijek
Lakis 31'
Tsiartas 38'
Konstantinidis 79'
Report Rodrigo 15' (o.g.)
Mitu 43'
Attendance: 3,446
Referee: Ivan Dobrinov (Bulgaria)

AEK Athens won 5–3 on aggregate.


Hertha BSC won 3–0 on aggregate.


Twente Netherlands3–2Switzerland Grasshopper
van der Laan 35', 79'
Cairo 45'
Report Chapuisat 70'
Benjani 85'
Referee: Attila Hanacsek (Hungary)

Grasshoppers won 6–4 on aggregate.


Brøndby Denmark5–0Croatia Varteks
Madsen 1'
Bagger 31'
Jonson 53', 76', 83'
Report

Brøndby won 6–3 on aggregate.


Chelsea England1–1Israel Hapoel Tel Aviv
Zola 64' Report Osterc 35'
Stamford Bridge, London

Hapoel Tel Aviv won 3–1 on aggregate.


Slovan Liberec Czech Republic3–0Spain Celta Vigo
Štajner 38'
Nezmar 70', 90'
Report
Referee: Franz-Xaver Wack (Germany)

Slovan Liberec won 4–3 on aggregate.


CSKA Sofia Bulgaria0–1Italy Milan
Report Inzaghi 62'

Milan won 3–0 on aggregate.

Third round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
PAOK Greece 4–6 Netherlands PSV Eindhoven 3–2 1–4
Fiorentina Italy 0–3 France Lille 0–1 0–2
Valencia Spain 1–1 (5–4 p) Scotland Celtic 1–0 0–1 (a.e.t.)
Servette Switzerland 3–0 Germany Hertha BSC 0–0 3–0
Ipswich Town England 2–4 Italy Internazionale 1–0 1–4
Rangers Scotland 0–0 (4–3 p) France Paris Saint-Germain 0–0 0–0 (a.e.t.)
Feyenoord Netherlands 3–2 Germany Freiburg 1–0 2–2
AEK Athens Greece 4–3 Bulgaria Litex Lovech 3–2 1–1
Grasshopper Switzerland 3–4 England Leeds United 1–2 2–2
Parma Italy 4–1 Denmark Brøndby 1–1 3–0
Bordeaux France 1–2 Netherlands Roda JC 1–0 0–2
Slovan Liberec Czech Republic 5–2 Spain Mallorca 3–1 2–1
Hapoel Tel Aviv Israel 3–1 Russia Lokomotiv Moscow 2–1 1–0
Copenhagen Denmark 0–2 Germany Borussia Dortmund 0–1 0–1
Milan Italy 3–1 Portugal Sporting CP 2–0 1–1
Club Brugge Belgium 4–4 (a) France Lyon 4–1 0–3

First leg

PAOK Greece3–2Netherlands PSV Eindhoven
Yiasoumi 36', 69'
Udeze 44'
Report de Jong 19'
Bruggink 81'

Fiorentina Italy0–1France Lille
Report Bakari 24'

Valencia Spain1–0Scotland Celtic
Vicente 74' Report

Servette Switzerland0–0Germany Hertha BSC
Report

Ipswich Town England1–0Italy Internazionale
Armstrong 81' Report

Rangers Scotland0–0France Paris Saint-Germain
Report
Referee: Karl-Erik Nilsson (Sweden)

Feyenoord Netherlands1–0Germany Freiburg
Ono 81' Report

AEK Athens Greece3–2Bulgaria Litex Lovech
Tsiartas 10'
Zagorakis 18'
Konstantinidis 23'
Report Janković 30'
Răchită 71'
Attendance: 12,428

Grasshopper Switzerland1–2England Leeds United
Chapuisat 17' Report Harte 73'
Smith 78'

Parma Italy1–1Denmark Brøndby
Lamouchi 1' Report Nordin 90' (pen.)

Bordeaux France1–0Netherlands Roda JC
Paulo Miranda 49' Report

Slovan Liberec Czech Republic3–1Spain Mallorca
Lukáš 2'
Johana 19'
Jun 50'
Report Biagini 60'
Referee: Jacek Granat (Poland)

Hapoel Tel Aviv Israel2–1Russia Lokomotiv Moscow
Osterc 42'
Domb 89'
Report Izmailov 56'

Copenhagen Denmark0–1Germany Borussia Dortmund
Report Herrlich 90'
Referee: Mike Riley (England)

Milan Italy2–0Portugal Sporting CP
Shevchenko 37'
Inzaghi 77'
Report

Club Brugge Belgium4–1France Lyon
Englebert 4'
Van Der Heyden 54'
Mendoza 75'
De Brul 90'
Report Luyindula 83'

Second leg

PSV Eindhoven Netherlands4–1Greece PAOK
Vennegoor of Hesselink 2', 58'
Gakhokidze 33'
Van Bommel 90'
Report Okkas 59'

PSV Eindhoven won 6–4 on aggregate.


Lille France2–0Italy Fiorentina
Cheyrou 32'
Sterjovski 78'
Report

Lille won 3–0 on aggregate.


Celtic Scotland1–0 (a.e.t.)Spain Valencia
Larsson 45' Report
Penalties
Lambert soccer ball with check mark
Thompson soccer ball with check mark
Larsson soccer ball with red X
Stiliyan Petrov soccer ball with red X
Sutton soccer ball with check mark
Hartson soccer ball with check mark
Valgaeren soccer ball with red X
4–5 soccer ball with check mark Carew
soccer ball with red X Vicente
soccer ball with check mark de los Santos
soccer ball with check mark Sánchez
soccer ball with red X Ayala
soccer ball with check mark Pellegrino
soccer ball with check mark Mista

1–1 on aggregate. Valencia won 5–4 on penalties.


Hertha BSC Germany0–3Switzerland Servette
Report Hilton 16'
Frei 48'
Obradović 69'

Servette won 3–0 on aggregate.


Internazionale Italy4–1England Ipswich Town
Vieri 19', 34', 71'
Kallon 46'
Report Armstrong 79' (pen.)

Internazionale won 4–2 on aggregate.


0–0 on aggregate. Rangers won 4–3 on penalties.


Freiburg Germany2–2Netherlands Feyenoord
Kehl 21'
Kobiashvili 49' (pen.)
Report Van Hooijdonk 57'
Leonardo 86'

Feyenoord won 3–2 on aggregate.


Litex Lovech Bulgaria1–1Greece AEK Athens
Yurukov 90' Report Gamarra 16'

AEK Athens won 4–3 on aggregate.


Leeds United England2–2Switzerland Grasshopper
Kewell 19'
Keane 45'
Report Núñez 42', 89'

Leeds United won 4–3 on aggregate.


Brøndby Denmark0–3Italy Parma
Report Mboma 44'
Nakata 58'
Lamouchi 82'

Parma won 4–1 on aggregate.


Roda JC Netherlands2–0France Bordeaux
Anastasiou 56'
Lawal 64'
Report
Referee: Fritz Stuchlik (Austria)

Roda JC won 2–1 on aggregate.


Mallorca Spain1–2Czech Republic Slovan Liberec
Eto'o 80' (pen.) Report Gyan 56'
Štajner 69'

Slovan Liberec won 5–2 on aggregate.


Lokomotiv Moscow Russia0–1Israel Hapoel Tel Aviv
Report Osterc 48'

Hapoel Tel Aviv won 3–1 on aggregate.


Borussia Dortmund Germany1–0Denmark Copenhagen
Sørensen 89' Report
Referee: Mike McCurry (Scotland)

Borussia Dortmund won 2–0 on aggregate.


Sporting CP Portugal1–1Italy Milan
Niculae 49' Report Moreno 90'
Estádio José Alvalade, Lisbon

Milan won 3–1 on aggregate.


Lyon France3–0Belgium Club Brugge
Anderson 19', 23', 90+3' Report
Referee: Rune Pedersen (Norway)

4–4 on aggregate. Lyon won on away goals.

Fourth round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Internazionale Italy 5–3 Greece AEK Athens 3–1 2–2
Valencia Spain 5–2 Switzerland Servette 3–0 2–2
PSV Eindhoven Netherlands 1–0 England Leeds United 0–0 1–0
Rangers Scotland 3–4 Netherlands Feyenoord 1–1 2–3
Lyon France 2–5 Czech Republic Slovan Liberec 1–1 1–4
Lille France 1–1 (a) Germany Borussia Dortmund 1–1 0–0
Hapoel Tel Aviv Israel 2–1 Italy Parma 0–0 2–1
Roda JC Netherlands 1–1 (2–3 p) Italy Milan 0–1 1–0 (a.e.t.)

First leg

Roda JC Netherlands0–1Italy Milan
Report José Mari 28'

Valencia Spain3–0Switzerland Servette
Hilton 3' (o.g.)
Aimar 48'
Ballesta 58'
Report

Internazionale Italy3–1Greece AEK Athens
J. Zanetti 14'
Kallon 37'
Ventola 56'
Report Zagorakis 8'
Attendance: 14,030
Referee: Graham Poll (England)

PSV Eindhoven Netherlands0–0England Leeds United
Report

Rangers Scotland1–1Netherlands Feyenoord
Ferguson 81' (pen.) Report Ono 72'

Lyon France1–1Czech Republic Slovan Liberec
Govou 81' Report Štajner 14' (pen.)

Lille France1–1Germany Borussia Dortmund
Bassir 72' Report Ewerthon 67'

Hapoel Tel Aviv Israel0–0Italy Parma
Report
Referee: Rune Pedersen (Norway)

Second leg

AEK Athens Greece2–2Italy Internazionale
Konstantinidis 23'
Nikolaidis 56'
Report Greško 20'
Ventola 57'
Attendance: 14,310
Referee: Karl-Erik Nilsson (Sweden)

Internazionale won 5–3 on aggregate.


Servette Switzerland2–2Spain Valencia
Robert 37'
Frei 67'
Report Sánchez 12'
Angulo 45'

Valencia won 5–2 on aggregate.


PSV Eindhoven won 1–0 on aggregate.


Feyenoord Netherlands3–2Scotland Rangers
Van Hooijdonk 37', 44'
Kalou 47'
Report McCann 26'
Ferguson 55' (pen.)

Feyenoord won 4–3 on aggregate.


Slovan Liberec Czech Republic4–1France Lyon
Nezmar 1', 82'
Štajner 75'
Neumann 85'
Report Müller 17'

Slovan Liberec won 5–2 on aggregate.


Borussia Dortmund Germany0–0France Lille
Report

1–1 on aggregate. Borussia Dortmund won on away goals.


Parma Italy1–2Israel Hapoel Tel Aviv
Bonazzoli 85' Report Osterc 31'
Pisont 54'
Referee: Jacek Granat (Poland)

Hapoel Tel Aviv won 2–1 on aggregate.


Milan Italy0–1 (a.e.t.)Netherlands Roda JC
Report Luijpers 69'
Penalties
Brocchi soccer ball with check mark
José Mari soccer ball with red X
Kaladze soccer ball with red X
Pirlo soccer ball with check mark
Contra soccer ball with check mark
3–2 soccer ball with check mark Anastasiou
soccer ball with check mark Lawal
soccer ball with red X Soetaers
soccer ball with red X Luijpers
soccer ball with red X Van der Luer

1–1 on aggregate. Milan won 3–2 on penalties.

Quarter-finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Internazionale Italy 2–1 Spain Valencia 1–1 1–0
PSV Eindhoven Netherlands 2–2 (4–5 p) Netherlands Feyenoord 1–1 1–1 (a.e.t.)
Slovan Liberec Czech Republic 0–4 Germany Borussia Dortmund 0–0 0–4
Hapoel Tel Aviv Israel 1–2 Italy Milan 1–0 0–2

First leg

Internazionale Italy1–1Spain Valencia
Materazzi 50' Report Rufete 66'
Attendance: 24,184
Referee: Markus Merk (Germany)

PSV Eindhoven Netherlands1–1Netherlands Feyenoord
Kežman 47' Report Van Hooijdonk 45'
Attendance: 31,000

Slovan Liberec Czech Republic0–0Germany Borussia Dortmund
Report
Attendance: 14,458

Hapoel Tel Aviv Israel1–0Italy Milan
Cleșcenco 32' Report

Second leg

Valencia Spain0–1Italy Internazionale
Report Ventola 4'
Attendance: 50,000
Referee: Claude Colombo (France)

Internazionale won 2–1 on aggregate.


Feyenoord Netherlands1–1 (a.e.t.)Netherlands PSV Eindhoven
Van Hooijdonk 90+3' Report Van Bommel 75'
Penalties
Ono soccer ball with check mark
Paauwe soccer ball with check mark
Van Wonderen soccer ball with check mark
Bosvelt soccer ball with check mark
Van Hooijdonk soccer ball with check mark
5–4 soccer ball with check mark Bruggink
soccer ball with check mark Ooijer
soccer ball with red X Gakhokidze
soccer ball with check mark Heintze
soccer ball with check mark Kežman
Attendance: 43,000

2–2 on aggregate. Feyenoord won 5–4 on penalties.


Borussia Dortmund Germany4–0Czech Republic Slovan Liberec
Amoroso 51'
Koller 57'
Ricken 70'
Ewerthon 89'
Report
Attendance: 36,500

Borussia Dortmund won 4–0 on aggregate.


Milan Italy2–0Israel Hapoel Tel Aviv
Rui Costa 5'
Gershon 45' (o.g.)
Report
Attendance: 23,184

Milan won 2–1 on aggregate.

Semi-finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Internazionale Italy 2–3 Netherlands Feyenoord 0–1 2–2
Borussia Dortmund Germany 5–3 Italy Milan 4–0 1–3

First leg

Internazionale Italy0–1Netherlands Feyenoord
Report Córdoba 51' (o.g.)
Attendance: 39,622

Borussia Dortmund Germany4–0Italy Milan
Amoroso 7' (pen.), 33', 39'
Heinrich 63'
Report
Attendance: 51,000
Referee: Graham Poll (England)

Second leg

Feyenoord Netherlands2–2Italy Internazionale
Van Hooijdonk 17'
Tomasson 34'
Report C. Zanetti 83'
Kallon 89' (pen.)
Attendance: 49,904

Feyenoord won 3–2 on aggregate.


Milan Italy3–1Germany Borussia Dortmund
Inzaghi 10'
Contra 18'
Serginho 90+2' (pen.)
Report Ricken 90+4'
Attendance: 15,301

Borussia Dortmund won 5–3 on aggregate.

Final

Feyenoord Netherlands3–2Germany Borussia Dortmund
Van Hooijdonk 33' (pen.), 40'
Tomasson 50'
Report Amoroso 47' (pen.)
Koller 58'
Attendance: 48,500

Top scorers

Rank Player Club Goals[5] Minutes played
1 Netherlands Pierre van Hooijdonk Netherlands Feyenoord 8 750'
2 Brazil Mário Jardel Portugal Sporting CP 6 490'
Uruguay Richard Núñez Switzerland Grasshoppers 516'
Sierra Leone Mohamed Kallon Italy Inter Milan 902'
5 Czech Republic Jan Nezmar Czech Republic Slovan Liberec 5 355'
Cyprus Yiasoumis Yiasoumi Greece PAOK 382'
Portugal Pauleta France Bordeaux 539'
Brazil Márcio Amoroso Germany Borussia Dortmund 644'
Slovenia Milan Osterc Israel Hapoel Tel Aviv 797'

See also

Notes

  1. ^ a b c CSKA Kyiv played their home matches at Dynamo Stadium, Kyiv, instead of their regular stadium, CSK ZSU Stadium, Kyiv, as it did not meet UEFA requirements.
  2. ^ Match played in GSP Stadium in Nicosia, Cyprus after UEFA ruled out any European competition matches to be played in Israel for security reasons.[4]

References

  1. ^ "UEFA European Cups 2001/2002: Results and Qualification". Archived from the original on 19 December 2011. Retrieved 2 November 2012.
  2. ^ a b Narva Trans awarded 3–0 as Elfsborg fielded an ineglible player, Christian Lundström. The score at the moment was 1–3.
  3. ^ "Grazer AK - HB Tórshavn 4:0 (Europa League Qual. 2001/2002, Qualifier)".
  4. ^ Simon Burnton (7 March 2002). "Uefa rules out games in Israel". The Guardian. Retrieved 4 January 2017.
  5. ^ "UEFA Europa League 2001/02 - History - Statistics". UEFA. Retrieved 20 November 2013.

External links

  • 2001–02 All matches UEFA Cup – season at UEFA website
  • Official Site
  • Results at RSSSF.com
  • All scorers 2001–02 UEFA Cup according to (excluding preliminary round) according to protocols UEFA + all scorers preliminary round
  • 2001/02 UEFA Cup – results and line-ups (archive)
  • Regulations of UEEFA Cup 2001–02[permanent dead link]
  • v
  • t
  • e
 « 2000–01
2002–03 » 
League competitions
Cup competitions
European competitions
Club seasons
Eredivisie
  • v
  • t
  • e
UEFA Cup and UEFA Europa League
UEFA Cup era, 1971–2009
Seasons
Finals
Two-legged
Single-legged
UEFA Europa League era, 2009–present
Seasons
Finals
  • Finals
    • Winning managers
  • Records and statistics
    • Top scorers
    • Hat-tricks
    • Performance comparison
    • UEFA coefficient
    • UEFA Respect Fair Play ranking
  • Broadcasters
  • Extra-sporting events
    • 1982 Luzhniki stadium disaster
    • 2000 UEFA Cup semi-final violence
    • 2000 UEFA Cup Final riots
    • 2008 UEFA Cup Final riots